Унгарският вътрешен министър: Има шанс за България в Шенген от 1 януари 2025 г.
Шандор Пинтер допълни, че окончателното решение ще бъде взето на 12 декември
by Емил Здравков · nova.bgУнгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер обяви, че има шанс България и Румъния да се присъединят напълно към Шенген от 1 януари 2025 г. След среща в Будапеща с колегите си от България и Румъния - Атанас Илков и Каталин Предою - Пинтер, заяви официално, че двете балкански страни са "на една крачка от пълното си присъединяване към шенгенската зона и по суша".
В момента Унгария председателства Европейския съюз и по нейна инициатива в Будапеща се провеждат разговори по въпроса с пълноправното ни членство в Шенген. На тях присъства и вътрешният министър на Австрия - Александер Шаленберг, чиято страна остава последната от ЕС, която не е вдигнала ветото си за присъединяването на България и Румъния.
Решаващ разговор за Шенген: Вътрешният министър на ключова визита в Будапеща
Унгарският вътрешен министър Пинтер допълни на брифинга пред медиите, че окончателното решение ще бъде взето на срещата на вътрешните министри на ЕС на 12 декември.
"Приветствам положителните резултати от неформалните разговори днес в Будапеща", написа в социалната мрежа X председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по повод срещата на министрите, предаде кореспондентът на БТА Николай Желязков. "Мястото на България и Румъния е в Шенгeн. Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие. Следващият етап е официално решение на Съвета на ЕС. Нека 2025 г. донесе по-силен Шенген", добавя Фон дер Лайен.
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола също отправи приветствия и отбелязва, че евродепутатите отдавна призовават за цялостното присъединяване към Шенген на България и Румъния. "Очаквам окончателно решение в близките дни", допълва Мецола.
България и Румъния се присъединиха към Шенген по въздух и море и през март тази година, но Австрия продължи да настоява, че са необходими допълнителни мерки за ограничаване на миграционния поток през двете балкански страни преди да бъде вдигнат контролът и по сухопътните граници.
Източник: Източник: "Ройтерс"